Temizlik Tarihçesi

17. yüzyılda gözle görülmeyen canlıların varlığının ispat edilmesi, yürütülen çalışmalar sonucunda, bakteri ve virüslerin hastalıklara yol açtığı kanıtlanmıştır.

1865 te Almanya’da Üniversitelerde Hijyen fakülteleri kurulmuştur. İlk Hijyen Profesörü Max von Pettenkofer, hastalık sebeplerinin sadece bakteriler olmadığı, günlük hayatta sosyal yaşamda insan ilişkilerinin de hastalıklara yol açtığını açıklamış ve Temizliğe değişik bir bakış açısı getirmiştir.

Türk ve Müslüman toplumlarda ise Temizliğin imandan sayıldığı esas alınmıştır. Osmanlı İmparatorluğunda  1500 lü yıllarda, her sokakta hamam ve çeşme yapılması da temizliğe verilen önemi göstermektedir.

Seyyah Edmando ge Amic 1883 yılındaki  Consranttingple isimli eserde Türklerle ilgili; Türkler sadece bedenlerine değil yaşadıkları yerin temizliğine de özen gösterirler, diye yazmıştır.

İskoçya’lı Asilzade vekil, “Türklere göre evlerde insanlar gibi tertemiz ve kirlenmemiş olarak durmalıdır. Bundan dolayıdır ki hiçbir moda veya özenti Türkleri ayakkabılarını kapı dışında çıkarmaktan alıkoyamaz.”

Modern dünyada ise Temizlik sektör olarak 100 yıllık bir geçmişe sahiptir. Hızla gelişen sanayileşen metropol kentlerde hizmetin satın alınması zorunlu hale gelmiştir.

Ülkemizde 50 li yıllarda başlayan, kurumların hizmetli-hademe kadrosunda istihdam edilerek temizlik hizmeti sağlanmış, 80 li yıllardan sonra da Özel Temizlik şirketlerin kurulması ile, gerek bireysel gerek ise kurumsal olarak günümüze kadar Teknolojik Makine teçhizat ve Temizlik ürünlerinin de çeşitliliği ile Profesyonel hizmet halini almıştır.

Türkiye’de 2000’li yıllardan itibaren yurtdışı kuruluşlarında sektöre girmesi ile rekabet artmış. akabinde Sektörde kalite ve profesyonellik ortaya çıkmıştır, aynı yıllarda Güvenlik-Temizlik şirketleri olarak anılan ve sektörün büyümesi sonrasında Özel Güvenlik yasası çıkmasından dolayı da şirketler temizlik ve güvenlik olarak ayrı ayrı faaliyet göstermeye başlamıştır.

Kentleşmenin ve Sanayileşmenin yoğun olduğu günümüzde ise, hem bireysel hem kurumsal olarak Temizlik hizmetinin dışardan alınması kaçınılmaz hale gelmiştir.

Karı-koca çalışan bireylerin hizmeti Temizlik Şirketlerinden alması Profesyonel ve eğitimli bir Temizlik şirketi çalışanı ile, hem sosyal hayata zaman ayırma ve hem en iyi temizlik hizmetini almasını sağlamaktadır.

Kurumlarda ve İş Yerlerinde ise, Temizlik ihtiyacının Temizlik şirketlerinden satın alınması, Şirketlerin kendi alanında rekabet gücünü artırması, hem de eğitimli, temizliği meslek edinmiş tecrübeli personel ve teknolojik makine malzeme ve uygun temizlik fiyatları ile profesyonel bir hizmet almış olurlar.

 

 

 

 

bursapaktemizlik Blog
bursapaktemizlik

7/24 İletişim
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?